2012. április 30., hétfő

Vigyázz, kész... szörf!


Cassandra Clare: A Végzet Ereklyéi (Csontváros, Hamuváros, Üvegváros). Könyvmolyképző, 2009-2011

Az irodalomtudományban és könyvkiadásban a szörfölés szleng kifejezés. Azt jelenti, hogy valaki kitalál egy ütős és sikeres sztorit, erre rácuppan néhány tehetséges (vagy kevésbé tehetséges, de pénzéhes) szerző és kiadó, és elkezdi gyártani a hasonló történetek tömkelegét. Mert, miután J.K. Rowling megteremtette Harry Pottert, vagy Stephanie Meyer az Alkonyat neurotikus és nyálas vámpírjait-vérfarkasait, tucatjával születtek a klónok, az ilyen olyan vámpírokról és varázslóiskolákról. (Bónusz a köbön: bukott vérangyalok! Nem semmi!) Mert az olvasó, akit rabul ejtett az álomvilág, még többet és többet akar. És ha az nincs, vagy nincs olyan gyorsan, mint szeretné, akkor legalábbis valami hasonlót. A kiadók pedig pénzt szimatolnak, s miért ne tegyék meg, ha van rá igény?


Magyarországon is van kiadó, aki hetente-havonta jelenteti meg a címeket és él meg belőle nem is rosszul. Mert megtalálta a célközönséget, azt a 16-18 év közötti korosztályt (főleg lányokat!), akiknek kell az újfajta romantika és még szeretnek és akarnak is olvasni. (És elsikkadnak a gyalázatos fordítások, a rossz tipográfia és a nyomdahibák felett!)

A fenti szörfölés iskolapéldája Cassandra Clare, illetve a Végzet Ereklyéi trilógia. Ami egyben azt is mutatja, hogyan tudja egy tehetséges ember aprópénzre és szeméthalomra váltani a tehetségét.


Az igazság az, én nem kedvelem a folytatásokat. Azaz: nem kedvelem, ha nem indokolt. Például Rowling első négy Harry Pottere zseniális volt, alig bírtam letenni, de az utána következőkön már csak az izzadságszag érződött, s az, hogy a kiadó kaszálni akar, csakis kaszálni (Rowling meg úgy utálja már az egészet, hogy nincs is rá szó!) A rettenetesen elnyújtott HP 7/1-2 filmről pedig ne is beszéljünk. Ott valóban már csak a pénztárgép kattogott keményen!

Szóval a Végzet Ereklyéi is túllihegett, feleslegesen hosszú regényfolyam, ami olyan, mint az állatorvosi ló. Ehhez azonban a történet röviden.

Létezik a mi (emberek) világunk, s mellette (láthatatlanul), a szintén emberek (meg kicsit több) Árnyvadászok világa, amely hemzseg a démonoktól, vámpíroktól, vérfarkasoktól meg egyéb alvilági lényektől, akiket az Árnyvadászok irtanak rendesen, hogy megmentsék tőlük a mi világunkat (ismerős, ugye?). Nem is lenne baj, ha az egyik Árnyvadász (naná, hogy a legtehetségesebb!), Valentine fel nem lázadna, s úgy nem gondolja, hogy természetfeletti erejével miért is ne uralhatná mindkét világot. De elbukik, mindenki úgy hiszi, meghal, aztán csodák csodája egyszer csak előkerül és nekiáll tovább gonoszkodni. Kamasz hőseink (Jace, az Árnyvadász, Clary, a majdnem Árnyvadász lány, Simon, a vámpirizálódott fiú), felnőtt segítőikkel pedig megpróbálják megvédeni a világot, mert senki sem hiszi el nekik, hogy a gonosz itt jár a kertek alatt, s hiába kiáltanak farkast. Persze dúl a csata ezerrel (titokban), oldalanként több liternyi „sötét folyadék” (vér?) csorog el (szivárog, ömlik stb.), míg végül a gonosz meglakol, a jók elnyerik jutalmukat és belelovagolnak a naplementébe.

Sablonos? Naná. Két kezem is kevés lenne hozzá, hogy összeszámoljam a rengeteg nyúlást Rowlingtól Stehen Kingen és a fantasy ikonokon át Stephanie Meyerig. Azaz: egyetlen eredeti ötlet nincs benne. (pl. az embereket az Árnyvadászok mugli…, bocsánat: mondénnak hívják!)

És ezért vagyok rettenetesen szomorú. Cassandra Clare ugyanis jó író! Jó író lehetne. Tökéletesen otthon van kamasz hősei lelkivilágában, párbeszédei igazi párbeszédek, a meseszövés gördülékeny. Csak éppen nem trilógiát kellett volna írnia, hanem egyetlen regényt. Amit három könyvben elmesélt, az egybe is belefért volna. Mert így a cselekmény nyúlik, mint a rétestészta, a hősök érzelmileg többet tekeregnek, mint Starbuck és Apollo a Battlestar Galactikában (szeretlek, nem szeretlek, de mégis, de mégsem, meghaltam, feltámadtam, nem szeretlek, mást szeretek, én is, szeretlek, én is, enyém/tied vagyok, hallelúja!), s dramaturgiailag gyors események is oldalakon át húzódnak.(pl. Valentine hosszasan elbeszélgetve tartja kardját az egyik főhős farkasember nyakához, s a kellemes diskurálás közben csak nem akarja ledöfni. A farkasember megunja, és valahonnan kardot szerez ő is, mire Valentine lelép.). Szomorú, hogy érződik: a kiadó minél több bőrt akar lenyúzni, minél több lét keresni, a szerző meg partner. Bár, végül is, ő is pénzből él, s senki sem vágyik rá, hogy csak halála után legyen sikeres és halhatatlan.


Így csalódás a Végzet Ereklyéi. Akit viszont mégis érdekel a kaland, annak azt javaslom, amit én is csináltam: a harmadik kötetnél már csak a párbeszédeket olvastam. Így nem ment veszendőbe az élmény.
Felvértezve pedig magam a tini vámpírok, vérfarkasok, bukott angyalok kalandjaival, nekiugrok Suzanne Collins bestsellerének, a szintén trilógia Éhezők Viadalának. Mert érdekel, hogyan lehet világsiker egy olyan mű, amely egy az egyben Orwell 1984-e, Stephen King Menekülő embere, Michael Bay Szigete. Na meg persze 100%-ban a Takami Kósun Battle Royale-ja. Csak a nevek és a szereplők változtak meg.
De, meglehet, csakis bennem van a hiba. Majd meglátjuk.

 Update: most látom csak, hogy nem is trilógia, hanem folytatódik! A Végzet Ereklyéi 4 – Bukott Angyalok Városa. És még mindig nincs vége…

Nincsenek megjegyzések: